Syneos App

SYNGEOS

Nasze powietrze

Zainstaluj

Środowisko

Pomiary i analiza środowiska

Nasze czujniki zbierają informacje z wybranych parametrów. Każdy czujnik może mierzyć następujące parametry:

PM 2.5

PM 2.5

PM 10

PM 10

dwutlenek azotu

dwutlenek azotu

dwutlenek siarki

dwutlenek siarki

tlenek węgla

tlenek węgla

benzen

benzen

„Tak więc zostało powiedziane, że kto zna wroga i zna siebie, temu nic nie grozi, choćby w stu bitwach. Kto nie zna wroga, a zna siebie, czasami odnosi zwycięstwo a czasami ponosi klęskę, kto nie zna ani wroga, ani siebie, nieuchronnie ponosi klęskę w każdej walce.”
Sun Tzu „Sztuka wojny”

Naszego wroga nie widać. Naszym wrogiem jest powietrze, a dokładniej to co się w nim znajduje i ma wpływ na ludzkie zdrowie.

zagrożenia infografika

Tak jak możemy świadomie decydować o naszej diecie lub aktywności fizycznej, to w kwestii oddychania nie mamy większego wyboru… oddychać musimy.

Oddychamy nie wiedząc o zagrożeniach, które są konsekwencją zanieczyszczeń zwanych potocznie SMOGIEM.

EFEKTY ZDROWOTNE

Wchodzące w skład smogu szkodliwe związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia. Są bowiem czynnikami alergizującymi i mogą wywołać astmę oraz jej napady, a także powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.

Zgodnie z wynikami badań ESCAPE w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2.5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7 procent. Oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2.5 koreluje się także z występowaniem autyzmu.

Smog powoduje także zmniejszenie masy urodzeniowej noworodka, zwiększa zapadalność na nowotwory oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, jak i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dzieci.

W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób.

Pomiar zanieczyszczenia powietrza

Pomiar zanieczyszczenia powietrza wykonywany przez nasze czujniki kontroluje poziom wybranych parametrów, odpowiadający za powstawanie smogu. Przekroczenie bezpiecznych poziomów zawartości w powietrzu, powoduje powstanie sytuacji zagrożenia zdrowia, a jak dowodzą badania – również i życia.

Pomiary zanieczyszczenia powietrza wskazują na wzrost emisji niebezpiecznych związków w przeciągu ostatnich lat. Wyniki analizy ich wpływu na nas i na nasze środowisko są jasne – działania na rzecz ograniczenia są niezbędne, aby kolejne pokolenia mogły w spokoju oddychać pełną piersią.



Pomiar jakości powietrza - poznaj składniki smogu

Czujniki Syngeos kontrolują poziomy:
pyłu zawieszonego pm2,5 oraz pm10 – pył o wielkości odpowiednio 2,5 oraz 10 mikrometra. Te maleńkie cząsteczki z łatwością przedostają się do ludzkiego organizmu i powodują problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego – kaszel, czy też nasilenie się objawów astmy. Na podwyższenie poziomów pm2,5 oraz pm10 ma wpływ ruch uliczny – duża ilość pojazdów oraz dym powstały przy spalaniu paliw stałych;
dwutlenek azotu – kolejny składnik, który powoduje podrażnienia oczu oraz układu oddechowego. Wysoki poziom dwutlenku azotu sprawia, że miejski smog przybiera lekko brązową barwę;
dwutlenek siarki – toksyczny gaz, pochodzący przede wszystkim z przydomowych systemów grzewczych opalanych węglem, wydzielający charakterystyczny, drażliwy zapach. Już krótka ekspozycja na dwutlenek siarki powoduje podrażnienia nosa i gardła;
tlenek węgla – podobnie jak dwutlenek siarki jest efektem spalania węgla oraz przemyśle, w których niezbędne są procesy wysokotemperaturowe. Zbyt wysokie stężenie tlenku węgla powoduje szybką reakcję organizmu ludzkiego – śpiączkę, a w przypadkach ekstremalnych – śmierć. Tlenek węgla nazywany jest potocznie czadem;
benzen – ostatni na liście trucicieli pochodzących z przydomowych kominków, jego podwyższony poziom jest powodem senności i bólu głowy. W wyższym stężeniu utrudnia prawidłową pracę układu oddechowe, co w konsekwencji przyczynia się do zgonu.

Dokładny pomiar zanieczyszczenia powietrza umożliwia analizę składu oraz ustalenie pochodzenia zanieczyszczeń. Namierzenie głównych winowajców kiepskiej jakości tego czym oddychamy, ułatwia podjęcie słusznych kroków i wdrażanie zmian. Analiza środowiska pomaga w znajdowaniu odpowiednich argumentów, które staną się kartą przetargową w debacie o czystym powietrzu.

Analiza środowiska

Analiza środowiska jest niezbędna do walki ze smogiem
Smog, z którym stykamy się w miesiącach zimowych, zazwyczaj zabija powoli. Stężenie, notowane w najbardziej zanieczyszczonych regionach Polski, u zdrowych osób powoduje uciążliwy kaszel i pieczenie oczu. Bardziej nasilone reakcje ze strony układu oddechowego pojawiają po jakimś czasie i zazwyczaj łączone były z zimową aurą.

Pomiary zanieczyszczenia powietrza i statystyki medyczne jasno wskazują jednak na korelację między smogiem a zdrowiem społeczeństwa. Widoczne jest to zwłaszcza na przykładzie szpitali, specjalizujących się w chorobach układu oddechowego oraz na oddziałach kardiologicznych. Pomiary emisji zanieczyszczeń do powietrza, które wykraczają poza przyjęte normy i skutkują ogłoszeniem alarmu smogowego, zwiastują zwiększoną śmiertelność cierpiących na schorzenia serca, zawały oraz udary.

W ostatnich latach świadomość problemu znacznie wzrosła – a na ulicach polskich miast pojawiły się maski antysmogowe. Niestety maski to tylko doraźne rozwiązanie, ograniczające skutki wprowadzania zanieczyszczeń do atmosfery. Drugim, coraz popularniejszym środkiem, są oczyszczacze powietrza. Ich zadaniem jest ograniczanie smogu na małych powierzchniach – w domach i w biurach. Podobnie jak maski – działają na objawy problemu, nie są jednak skuteczne w walce z przyczynami.

Problem zwiększonej emisji zanieczyszczeń, ma również wymiar finansowy. Rosnąca liczba osób wymagających hospitalizacji obciąża polski system zdrowia oraz podmioty prywatne. Wśród wydatków figurują nie tylko leki i konieczność opieki nad chorym, ale także jego rehabilitacja. Dodatkowe straty związane są z kosztem utrzymania pracownika, który pozostaje na zwolnieniu lekarskim lub niestety – cena zatrudnienia nowej osoby, w przypadku jego zgonu. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że roczny koszt smogu, wynosi nasze państwo około 8 miliardów złotych. Brak zmian w zakresie polityki antysmogowej może wywołać już wkrótce gwałtowne zwiększenie tej kwoty, spowodowane karami za brak przestrzegania norm, ustalonych przez Unię Europejską.

12-34 MLD PLN

Koszty zanieczyszczenia powietrza rocznie

Przedwczesnych zgonów

3500

Przedwczesnych zgonów

Przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli

1600

Przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli

Przypadków nowych hospitalizacji

1000

Przypadków nowych hospitalizacji

Utraconych dni pracy

800 000

Utraconych dni pracy

Smog kwaśny poraża oskrzela, drogi oddechowe, układ krążenia. Organizacja Health and Environment Alliance oszacowała koszty zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza wskutek spalania węgla w elektrowniach węglowych w Polsce

w przedziale 12-34 mld zł rocznie, na co składa się 3500 przedwczesnych zgonów, 1600 przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, 1000 nowych hospitalizacji oraz 800 000 utraconych dni pracy rocznie.

W trakcie trwającego 5 dni wielkiego smogu londyńskiego w wyniku komplikacji oddechowych zmarło ponad cztery tysiące osób (w sumie w efekcie działania wielkiego smogu londyńskiego zmarło około dwunastu tysięcy osób).

Żeby skutecznie przeciwstawić się tym zagrożeniom, musimy je przede wszystkim bezbłędnie identyfikować i rozpoznawać z wyprzedzeniem. Do tej pory nie mieliśmy narzędzi, które pozwalały na takie działania prewencyjne.

Informacje, które pojawiały się w mediach, to jedynie doniesienie o odnotowanych stężeniach z dni poprzednich i co najwyżej bieżące odczyty z wojewódzkich stacji środowiskowych, czyli pomiar dokonywany w jednym miejscu na obrzeżach miast.